Porady

Basen z przeciwprądem i hydromasażem. Czy warto w niego zainwestować?

basen swimspa z nurtem wstecznym i jacuzzi

Twój ogród jest niewielki, a usytuowanie tarasu lub rozkład rabat nie pozwala na budowę większego basenu? Regularne treningi pływackie bez wychodzenia za własny płot są Waszym marzeniem? Chcecie nauczyć swoje dzieci pływać i rozwijać ich umiejętności, ale wożenie na treningi jest dość uciążliwe? A może nie potraficie podjąć decyzji czy basen czy jacuzzi ogrodowe? Jest na to rozwiązanie!

Baseny z przeciwprądem i strefą hydromasażu pozwolą zrealizować wszystkie z tych planów, a nawet więcej. To idealny kompromis, który wyróżnia doskonała jakość materiałów, najnowsze technologie i świetna żywotność przez wiele lat. W kolejnych akapitach przedstawimy Wam ich największe zalety i ewentualne minusy.

 

Basen z przeciwprądem – Co to właściwie jest?

Basen z przeciwprądem (inaczej prądem wstecznym) to baseny wyposażone w tzw. sztuczny nurt wytwarzany przez specjalnie przystosowane pompy. Generowany strumień wody jest na tyle silny, że umożliwia nam pływanie w miejscu bez względu na nasz wzrost czy masę ciała. Dzięki temu możemy uzyskać efekty treningu w regularnym basenie bez konieczności częstego i frustrującego nawracania po wykonaniu dosłownie kilku ruchów ramion i nóg.

Basen z prądem wstecznym jest więc idealnym rozwiązaniem dla każdego miłośnika pływania, miejscem do treningów dla przyszłych mistrzów świata stylem klasycznym jak i doskonałym sposobem na regularne ćwiczenia rehabilitacyjne czy fizjoterapię.

Każdy z dostępnych na rynku modeli czy serii basenów z przeciwprądem charakteryzuje się konkretnymi parametrami technicznymi, a tym samym np. możliwością regulacji natężenia strumienia sztucznego nurtu. Dzięki temu możemy dostosowywać go do naszych potrzeb, umiejętności czy wieku. Standardowo przeciwprąd umieszczany jest na krótszym boku basenu, zapewniając tym samym odpowiednią przestrzeń dla naszej „bieżni’ pływackiej.

 

Jakie są korzyści dosłownie płynące z posiadania basenu z przeciwprądem?

Jak wspomnieliśmy we wstępie do tego artykułu kluczową zaletą posiadania basenu ze sztucznym nurtem jest możliwość realizowania regularnych treningów pływackich bez konieczności korzystania z publicznej pływalni. Pozwala nam to nie tylko zaoszczędzić cenny czas, ale także wykorzystać każdą wolną chwilę na podnoszenie swoich umiejętności. W codziennym tempie życia warto poświęcić choćby 15 minut dziennie aby zadbać o nasze stawy, sylwetkę, kręgosłup i samopoczucie. Racjonalny wysiłek fizyczny zapewnia nam nie tylko kondycję fizyczną, ale również wspomaga naszą psychikę i pozwala rozładować stres i napięcie mięśniowe.

Dobroczynne oddziaływanie wody na nasze ciało i zmysły zostało udowodnione już dawno. Przydomowy basen z przeciwprądem to dodatkowe możliwości zadbania o nasz organizm z ograniczonym ryzykiem kontuzji czy nadwyrężenia.

 

Nauka pływania i treningi w basenie swimspa

Basen z przeciwprądem to również świetne rozwiązanie w przypadku nauki pływania najmłodszych członków rodziny. Pierwsze kroki w pływaniu mogą stawiać bez czynnego nurtu wstecznego, wykorzystując przestrzeń basenu do treningu z deską lub pianką. Wraz ze zdobywaniem kolejnych stopni zaawansowania treningi mogą być uzupełniane seansami z prądem wstecznym. Pamiętajmy jednak o ich dostosowywaniu do poziomu możliwości i wydolności naszego ucznia.

 

nauka plywania w basenie swim spa z przeciwpradem

Nauka pływania w basenie ze sztucznym nurtem i strefą jacuzzi.

Strefa wellness&spa w basenie z przeciwprądem

Baseny z przeciwprądem często łączą w sobie przestrzeń dedykowaną do pływania oraz strefę z dyszami do hydromasażu. W zależności od modelu, strefa wellness stanowi integralną część niecki basenowej – z siedziskami profilowanymi w jego ścianach i dnie lub jest wyraźnie wydzieloną wanną jacuzzi z indywidualnym zapleczem pomp.
Wybór modelu zależy wyłącznie od naszych preferencji i zasobności portfela. Baseny z jednym zbiornikiem wody są zazwyczaj nieco tańsze niż te z wydzielonym jacuzzi.

Takie rozwiązanie pozwala nam w jednym obiekcie o nadal dość kompaktowych wymiarach połączyć treningi pływackie z relaksującym zażywaniem błogiej kąpieli w upalne dni. Strefa jacuzzi pozwoli nam dodatkowo skorzystać z seansów hydroterapii i stworzyć odprężające sytuacje dla całej rodziny lub przyjaciół.

Przykłady różnych rozwiązań znajdziecie m.in. w naszej ofercie basenów z przeciwprądem i hydromasażem.