Porady

Korzystanie z jacuzzi ogrodowego zimą – praktyczne wskazówki

korzystanie z jacuzzi zima

Jacuzzi na tarasie lub w ogrodzie to niewątpliwie świetne rozwiązanie i bardzo kusząca wizja prywatnej strefy wellness&spa w zasięgu własnego szlafroka.
Kontaktując się z nami i szukając swojej wymarzonej wanny spa najczęściej pytacie o tak oczywiste kwestie jak cena jacuzzi ogrodowego, rodzaje dysz i pomp masujących, zużycie energii czy codzienną pielęgnację.
Część odpowiedzi na nie znajdziecie w naszych mediach społecznościowych oraz na naszym blogu, gdzie m.in. podpowiadamy Wam jak przygotować domowe jacuzzi (wym. dżakuzi) do sezonu zimowego.

Tym razem przypomnimy Wam najważniejsze zasady związane z efektywnym i bezpiecznym korzystaniem z jacuzzi ogrodowego zimą, gdy temperatury często spadają poniżej zera. Być może dzięki temu namówimy Was do częstszego korzystania z dobroczynnego wpływu ciepłej kąpieli także w tym okresie.

  1. Woda w jacuzzi ogrodowym zimą
  2. Pielęgnacja filtrów w jacuzzi zimą
  3. Ochrona termiczna wanny spa i zużycie energii w okresie zimowym
  4. Używanie pompy powietrznej w zimie
  5. Korzystanie z jacuzzi zimą a nasze zdrowie

Zdajemy sobie sprawę, że wizja wychodzenia na zewnątrz w stroju kąpielowym gdy wokół leży śnieg lub panuje mróz nie każdemu się podoba. Z drugiej strony, z roku na rok przybywa amatorów morsowania. Nie mniej jednak warto pamiętać, że zanurzenie się w spa lub jacuzzi w zimie to nie tylko fanaberia czy luksus, ale przede wszystkim doskonały zabieg terapeutyczny. Ciepła, parująca woda pozwala nam utrzymać komfort termalny na zimnym, świeżym powietrzu i tym samym skutecznie dotlenić organizm. Gorąca kąpiel w jacuzzi dostarcza nam liczne prozdrowotne zalety hydroterapii. Wśród nich wymienić należy rozluźnienie obolałych stawów i mięśni czy regenerację po kontuzji. Wreszcie, jest to również świetny sposób na relaks w pojedynkę i z bliskimi, szczególnie w weekendy czy podczas zimowych ferii, gdy możemy pozwolić sobie na dłuższe chwile wytchnienia i zasłużony odpoczynek.

 

5 wskazówek jak bezpiecznie korzystać z całorocznego jacuzzi w okresie zimowym?

1. Pamiętaj o wodzie w jacuzzi

Przede wszystkim, tak jak pisaliśmy już tutaj, mając na uwadze konieczność regularnej wymiany wody w naszym ogrodowym spa, należy zadbać o to jeszcze przed nastaniem ujemnych temperatur. Będzie to znacznie bezpieczniejsze dla samej wanny spa, jak i bardziej komfortowe dla nas czy profesjonalnego serwisanta.

Warto również uzupełnić zapasy uzdatniaczy i testerów wody czy zapasowy wkład filtra. Jeśli decydujemy się regularnie zażywać kojących kąpieli w jacuzzi ogrodowym, musimy pamiętać, że nasza ogrodowa wanna spa wymaga pielęgnacji także zimą. Dlatego czyść i konserwuj wodę w jacuzzi oraz filtry zgodnie z normalnym harmonogramem konserwacji. Zaleca się, aby filtry były czyszczone i wymieniane co trzy do czterech miesięcy. Należy również regularnie testować wodę, aby upewnić się, że poziom poszczególnych parametrów jak np. chlor czy pH, pozostają zrównoważone, a woda w jacuzzi jest bezpieczna dla naszego zdrowia.

 

2. Nie zapominaj o filtrach

Szczególną uwagę poświęć filtrowi/filtrom pompy cyrkulacyjnej. Jego postępujące zabrudzenie może doprowadzić do zakłócenia prawidłowego przepływu wody, a w efekcie wyłączenia się grzałki i zamarznięcia instalacji.

Ważną kwestią jest również kontrola poziomu wody w niecce wanny jacuzzi, a w konsekwencji w instalacji. Zbyt niski poziom lustra wody może narazić na zamarznięcie układ hydrauliczny i doprowadzić do awarii naszego jacuzzi lub jego całkowitego uszkodzenia. Pamiętajmy zatem o regularnym uzupełnianiu wody w naszym jacuzzi gdy jest taka potrzeba.

 

3. Zadbaj o ochronę termiczną i zużycie energii

Większość jacuzzi dostępnych na rynku, w tym nasze wanny spa z hydromasażem wyposażonych jest w bardzo dobrej jakości pokrywy termiczne oraz izolację niecki. Zastosowanie najlepszych uszczelek i materiałów izolacyjnych pozwala nie tylko zabezpieczyć temperaturę wody gdy nie korzystamy z wanny spa, ale pomagają także utrzymać nasze jacuzzi w czystości i dobrej kondycji.

Pamiętajmy, że zapewnienie naszym ogrodowym spa odpowiedniego ogrzania i zabezpieczenia przed zamarznięciem może zużywać zimą dużo energii. Mając na uwadze nasze portfele oraz środowisko warto oszczędzać energię, jednocześnie dbając o kondycję naszego jacuzzi. Jak tego dokonać? Jak sprawić by nasze jacuzzi miało zużycie prądu na poziomie rozsądnego minimum?

Przede wszystkim warto ograniczyć korzystanie z dysz na najwyższym poziomie ich wydajności i wyłączać je, gdy nie są używane, aby zapobiec niekontrolowanemu obniżeniu temperatury wanny przez zimne powietrze.
Warto zaprogramować cykle pracy filtrów i grzałek tak, aby działały w nocy i nie były wykorzystywane w godzinach szczytu.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. Wówczas rozsądniej jest zaplanować największy pobór prądu w ciągu dnia.

Dodatkowo, możemy ustawić nasze jacuzzi spa w nasłonecznionym miejscu na tarasie lub w ogrodzie. Taka ekspozycja pozwoli nam utrzymać ciepło pokrywy i stopić ewentualny śnieg i lód zalegający na pokrywie lub zalegający wokół naszego jacuzzi.

Dobrym nawykiem jest utrzymywanie przez cały czas stałej temperatury wody w ogrodowym spa. Wbrew pozorom, bardziej efektywne energetycznie jest utrzymywanie stałej temperatury, nawet gdy nie jest używana, niż obniżanie temperatury, gdy nie jest używana i zwiększanie ciepła za każdym razem, gdy chcemy skorzystać z seansu w naszym jacuzzi.

 

pielegnacja jacuzzi ogrodowego zima

Jacuzzi wymaga pielęgnacji także zimą | Zdjęcie: CenterSpa

 

4. Kąpiel perełkowa, czyli masaż powietrzem

Coraz więcej modeli domowych jacuzzi, które montujemy na naszych tarasach lub w ogrodach wyposażonych jest w dodatek Air Blower – poświęciliśmy mu osobny wątek na naszym blogu. Masaż powietrzem niewątpliwie jest świetnym i bardzo pożądanym elementem wyposażenia. Ze względu na swoją specyfikę, zimą wymaga jednak większej uwagi. Dysze wdmuchują chłodne powietrze do wody, a tym samym obniżają temperaturę wody w jacuzzi i wymuszają jej dodatkowe dogrzewanie i zwiększone zużycie prądu. Zaleca się więc zmniejszenie natężenia samego masażu i ograniczenie jego wykorzystania w zimie.

 

5. Pamiętaj o sobie i swoim zdrowiu

Dobroczynny wpływ ciepłych kąpieli został udowodniony medycznie już wiele lat temu. Zanurzenie się w gorącej kąpieli może pomóc skutecznie wypocić toksyny i zwalczyć zimowe przeziębienie. Nie od dziś wiadomo, że podczas walki z przeziębieniem warto wdychać świeże powietrze zamiast tego zgromadzonego w pomieszczeniach. Zimne powietrze może również pomóc złagodzić kaszel i ból gardła.

Pamiętajmy jednak, że choć moczenie się w wodzie może wydawać się nawadniające, ciepło gorących kąpieli w rzeczywistości odwadnia organizm. Dlatego warto uzupełnić płyny tak przed, w trakcie jak i po każdym skorzystaniu z gorącej kąpieli. W warunkach zimowych zaleca się picie wody o temperaturze pokojowej lub np. ciepłej herbaty.

Gorąca kąpiel i sam masaż, podnoszą temperaturę naszego ciała. Im dłużej przebywamy w podgrzewanej wodzie, tym wyższa będzie temperatura naszego ciała. Dlatego aby uniknąć przegrzania, zwłaszcza zimą warto ograniczyć czas kąpieli do 20 minut.

Nie zapominajmy, że wyjście na zewnątrz w mroźne temperatury, kiedy jesteśmy mokrzy, a nasze ciało jest mocno nagrzane, może spowodować szok organizmu. Zachowajmy więc ostrożność przy wychodzeniu z jacuzzi i natychmiast okryjmy się ciepłym szlafrokiem lub kurtką i szybko wejdźmy do środka.

 

Wielu specjalistów zaleca również noszenie ciepłej czapkę przez cały czas pobytu na zewnątrz (także podczas samego seansu spa), aby utrzymać suche włosy i zapobiec utracie ciepła ciała.

 

Przestrzegając tych kilku podstawowych wskazówek możecie cieszyć się regularnymi kąpielami w swoim całorocznym jacuzzi w ogrodzie lub na tarasie bez narażania swojego zdrowia i dbając o kondycję Waszej wanny spa.

 

Na koniec przygotowaliśmy dla Was kilka porad dotyczących korzystania z wanny spa ogrodowej w okresie zimowym: