Porady

Czym kierować się przy wyborze ogrodowej wanny spa z hydromasażem? (Część II)

wybor jacuzzi ogrodowego

Posiadanie prywatnej strefy ogrodowego spa stało się ostatnio bardzo modne, a jacuzzi rozchodzą się jak przysłowiowe świeże bułeczki. Zapewne ma to związek z pandemią koronawirusa i jej skutkami, z którymi przyszło nam się zmierzyć.
Ograniczenia, które zmusiły nas do rezygnacji ze swobodnych wyjazdów, korzystania ze spa i basenów oraz innych form fizjoterapii sprawiły, że dostrzegliśmy potrzebę stworzenia własnych azyli na naszych podwórkach.
Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że wynika to również ze zmieniających się możliwości konsumpcyjnych Polaków i coraz bardziej świadomej potrzeby relaksu i regeneracji po całych dniach w biegu i pośpiechu.

O czym zatem należy pamiętać podejmując decyzję o zakupie osobistego jacuzzi ogrodowego? Na co zwrócić uwagę wybierając ten wymarzony model minibasenu z hydromasażem? Czym powinna cechować się wanna spa, którą zainstalujemy na naszym tarasie?
Jakich błędów nie popełniać przy wyborze całorocznego jacuzzi z hydromasażem?

 

W tym wpisie spróbujemy odpowiedzieć na przynajmniej część z tych pytań i pomóc Wam w podjęciu właściwej decyzji w kwestii prywatnej strefy wellness i spa.

Kiedy już dojrzejemy do myśli o posiadaniu własnego całorocznego jacuzzi i przeznaczymy na nie odpowiedni budżet, musimy zmierzyć się z niełatwym zadaniem – wyborem tego jedynego modelu zewnętrznej wanny spa z hydromasażem.

O czym powinniśmy pamiętać aby uniknąć niesympatycznej niespodzianki gdy dostawca naszego wymarzonego jacuzzi zadzwoni do naszych drzwi?

 

Gdzie postawimy nasze jacuzzi ogrodowe?

Z całą pewnością musimy dobrze przemyśleć to, gdzie konkretnie zlokalizujemy naszą strefę spa w ogrodzie lub na tarasie. Weźmy pod uwagę czy chcemy aby była pod zadaszeniem czy romantycznie – pod gołym niebem. Czy ma wtopić się w otoczenie i ukryć wśród roślinności, czy wolimy ustawić ją w strefie pełniejszego nasłonecznienia. Sprawdźmy czy będzie bezpiecznie dla najmłodszych domowników i czy nie narazimy urządzenia na ewentualne uszkodzenia mechaniczne np. na skutek spadających gałęzi drzew.

Pamiętajmy, że całoroczna wanna spa nie jest filigranowym urządzeniem, które zmieści się wszędzie. W zależności od naszych potrzeb (i możliwości finansowych) powinniśmy dokładnie przemyśleć ile osób powinno pomieścić nasze jacuzzi i z jakimi wymiarami wanny musimy się w związku z tym liczyć*. Czy musimy ograniczyć się do mniejszych modeli, 2- lub 3-osobowych, czy możemy zainteresować się większymi modelami z dodatkowymi leżankami i siedziskami. Jeśli chcecie dowiedziec się więcej o personalizacji wanny spa – zajrzyjcie tutaj.

Dobrą praktyką jest symulacja gabarytu naszej wymarzonej wanny spa z hydromasażem poprzez wyznaczenie jej zarysu w miejscu docelowym. Możemy wykorzystać do tego linę, sznurek czy wąż ogrodowy lub wyznaczyć jej obrys kredą. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni, która umożliwi nam wygodny dostęp serwisowy do sprzętu i zapewni odpowiednią ilość miejsca na schodki czy pokrywę termiczną.

Obok dokładnego zmierzenia docelowego miejsca dla naszej ogrodowej strefy spa, musimy pamiętać również o zapleczu technicznym – elektrycznej instalacji zasilającej nasze jacuzzi i rozwiązaniach, które pozwolą nam wygodnie napełnić wannę wodą oraz ją opróżnić.
Wbrew pozorom, często jest to całkiem spore wyzwanie organizacyjne.
O ile w przypadku domów wolnostojących nie stanowi to większego problemu, to na 10 piętrze apartamentowca może nie być już tak oczywiste. Jak przygotować się do montażu jacuzzi na tarasie dachowym i nie dać się zaskoczyć ewentualnym trudnościom przeczytacie w naszym wcześniejszym wpisie.

 

Leżanka czy siedzisko? Co wybrać?

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Z pewnością ważną kwestią jest profilowanie samej niecki wanny spa i to czy zdecydujemy się na leżanki czy siedziska, a może jedno i drugie? Czym jest leżanka w przypadku jacuzzi ogrodowego? To rodzaj wygodnego siedziska z przedłużeniem w postaci zintegrowanego podnóżka, które pozwala na swobodne ułożenie się na plecach w pozycji półleżącej. Z zasady leżanki umożliwiają niemal całkowite zanurzenie się w wodzie i zapewniają pełniejsze doświadczenie hydromasażu dzięki zwiększonej liczbie dysz masujących całe ciało. Co ważne, leżanka zajmuje mniej więcej tyle miejsca co dwa indywidualne siedziska. W przypadku liczniejszej rodziny lub komercyjnego przeznaczenia jacuzzi może być to jedna z ważniejszych kwestii decydujących o ostatecznym wyborze konkretnego modelu wanny spa.

Jeśli jesteśmy już przy niecce naszego potencjalnego osobistego minibasenu spa – nie zapominajmy o materiale, z którego jest wykonana. Najpopularniejszym, a przy tym bardzo trwałym, eleganckim i co ważne pozwalającym uzyskać optymalną ergonomię siedzisk i leżanek materiałem jest akryl. Alternatywnie możemy wybrać wannę z niecka wykonaną z drewna, winylu lub różnych wariantów polimerów.

 

profilowana niecka profesjonalnego dzakuzi ogrodowego

Profilowanie niecki wybieramy zgodnie z naszymi potrzebami i preferencjami | fot. CenterSpa

 

Dysze masujące w naszym jacuzzi ogrodowym.

Osobną i jedną z istotniejszych kwestii są dysze masujące – tak wodne, jak i powietrzne. Im jednak poświęcimy odrębny wpis na naszym blogu. Tutaj warto wspomnieć o najważniejszym – kierujmy się ich trwałością i żywotnością oraz wydajnością. Wybierajmy dysze ze stali kwasoodpornej, które zapewnią nam wiele lat satysfakcjonujących seansów hydroterapeutycznych. Pamiętajmy również o rozsądnej proporcji liczby dysz do gabarytu jacuzzi i liczby siedzisk lub leżanek oraz wydajności pomp. Zbyt duża liczba punktów masażu i pompy o zbyt małej mocy to doskonały przepis na gorsze efekty masażu i wyższe rachunki za prąd.

Do pełnej checklisty pozwalającej na świadomy i przemyślany wybór samej wanny spa jak i jej miejsca w naszym ogrodzie lub na tarasie brakuje nam jeszcze kilku punktów.
W kolejnym poście skupimy się zatem na cechach takich jak dodatkowe wyposażenie, obudowa czy warunki gwarancji oferowanej przez producenta lub dystrybutora.

 

*Aby ułatwić Wam to zadanie, naszą ofertę posortowaliśmy wg tych najważniejszych parametrów, tj. ilość miejsc i wymiary. Dodatkowo, przygotowaliśmy filtry, które pozwalają na zawężenie asortymentu wg Waszych potrzeb w tej kwestii.