Porady

Jacuzzi ogrodowe. Dysze masujące. Air Blower. Definicje.

blog jacuzzi ogrodowe centerspa

W naszym serwisie www.centerspa.pl często posługujemy się różnymi wyrażeniami i nazwami charakterystycznymi dla naszej branży. Z zasady są one dość jasne i oczywiste, ale dla porządku postanowiliśmy je pokrótce zdefiniować i wyjaśnić.

Nasz swoisty słownik będziemy sukcesywnie rozszerzać o kolejne słowa.

Spis słów

  1. Jacuzzi
  2. Dysze masujące
  3. Air Blower
  4. Filtr piaskowy
  5. Skimmer

Jacuzzi ogrodowe (czyt. dżakuzi ogrodowe)

Inaczej nazywane całoroczną wanną z hydromasażem to nic innego jak wanna lub minibasen wyposażony w system dysz i pomp do generowania masażu za pomocą strumienia wody lub powietrza. Słowo jacuzzi pochodzi od nazwy marki, która była prekursorem tego rodzaju urządzeń relaksacyjno-medycznych. W ostatnich latach stało się ono potocznie stosowanym rzeczownikiem służącym do określenia całorocznego lub sezonowego* minibasenu z hydromasażem. W przeciwieństwie do klasycznej łazienkowej wanny z hydromasażem, całoroczne wanny spa montowane są na tarasach, w ogrodach lub w salonach kąpielowych. W zależności od modelu, mogą mieć kształt kwadratu, koła lub prostokątu. Różnicuje je liczba dysz masujących, rodzaj siedzisk oraz wydajność pomp i grzałek.

*na rynku dostępne są dmuchane wersje jacuzzi ogrodowych, które w przeciwieństwie do profesjonalnych urządzeń nie posiadają zaawansowanych systemów pomp i grzałek, ani profilowanej niecki.

Dysze masujące

To niewielkie elementy montowane w niecce i brzegu wanny spa służące do masażu ciała. W zależności od producenta i stopnia zaawansowania mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Te ostatnie cechują się najwyższą żywotnością i najlepszymi efektami masażu. Na rynku dostępnych jest wiele typów i wielkości dyszy masujących. Cechuje je odmienny kąt masażu, rozproszenie strumienia wody lub powietrza oraz ich natężenia i punktowego nacisku w kontakcie z ciałem. W bardziej zaawansowanych modelach wanien spa mamy możliwość precyzyjnej regulacji ich mocy. Standardowo dysze zasilanie mocą pompy, dzięki czemu nie pobierają dodatkowej energii.

Główne kategorie dyszy masujących stosowanych w wannach z hydromasażem:

  • dysze powietrzne, które dodają powietrza do strumienia wody, tworząc delikatny masaż;
  • dysze wodne, które wytwarzają silniejsze i głębsze strumienie wody;
  • dysze punktowe, które skupiają się na konkretnych częściach ciała;
  • dysze rotacyjne, które obracają się, masując ciało;
  • dysze okrągłe, które wytwarzają szerokie i powolne strumienie wody.

Różnej rodzaje dyszy masujących w niecce wanny | fot. CenterSpa

Air Blower

To rodzaj pompy powietrza, która generuje strumień powietrza o pożądanym natężeniu, uzupełniając masaż wodny w delikatny masaż bąbelkami powietrza, które subtelnie dotleniają naszą skórę podczas seansu spa. System Air blower, czyli tzw. kąpiel perełkowa najczęściej stanowi dodatkowe (opcjonalne) wyposażenie wanny spa z hydromasażem.

Więcej na temat dodatku Air Blower przeczytacie tutaj: https://www.centerspa.pl/post/jacuzzi-air-blowe

Filtr piaskowy

Możemy spotkać zarówno w ogrodowych wannach jacuzzi, jak i basenach, np. z przeciwprądem. Filtry piaskowe zbudowane są ze specjalnych wkładów wypełnionych np. drobnym piaskiem kwarcowym lub szklanym granulatem. Filtry te przeznaczone są do wychwytywania najdrobniejszych zanieczyszczeń takich jak np. owady, pyłki roślin, fragmenty naskórka czy pozostałości stosowanych przez nas kosmetyków.

Filtry piaskowe zapewniają bardzo skuteczne oczyszczanie wody, a przy tym są niezwykle wydajne i ekonomiczne – standardowo zaleca się ich wymianę co dwa, trzy lata. W międzyczasie wymagają jedynie regularnego i dokładnego przepłukania pod bieżącą wodą, co pozwala skutecznie pozbyć się nagromadzonych zanieczyszczeń lub grzybów.

Skimmer

Stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia basenów, basenów z przeciwprądem oraz jacuzzi ogrodowych. Jest to swego rodzaju filtr, którego zadaniem jest wyłapywanie wszelkich zanieczyszczeń np. pochodzenia organicznego lub roślinnego. Skimmer tworzy doskonały duet z pompą wody, chroniąc ją przed uszkodzeniami wynikającymi z nagromadzenia zanieczyszeń, w tym m.in. gałązek, liści czy sierści zwierząt. Dodatkowo, skimmer posiada pojemnik na chemię basenową, co w połączeniu z ruchem wody powodowanym przez naszą pompę, pozwala na jej szybsze rozprowadzenie i rozpuszczenie w wodzie.

Przykład zastosowania skimmera w celu uzdatnienia wody znajdziecie w jednym z naszych materiałów na platformie You Tube.