Uzdatnianie wody w jacuzzi ogrodowym. Pomiar pH i chloru.

Jak dbać o wodę w naszym przydomowym jacuzzi?
Całoroczne jacuzzi ogrodowe coraz częściwej goszczą w naszych ogrodach, na tarasach, a nawet na balkonach. Regularne seanse spa w domowym zaciszu pozwalają nam skutecznie zrelaksować się po całym dniu. Dodatkowo, korzystnie działają na nasz układ krwionośny, mięśnie i stawy.
Pamiętajmy jednak o tym, że przy tak niewielkiej ilości wody i jej relatywnie wysokiej temperaturze, częste korzystanie z dobroczynnego wpływu hydroterapii musi skutkować jej zanieczyszczeniem i zmianami parametrów chemicznych. Dlatego tak ważna jest regularna i rzetelna kontrola podstawowych wartości pH i chloru oraz optyczna ocena czystości czy wybarwienia wody w naszych ogrodowych wannach spa z hydromasażem.
Gromadzące się zanieczyszczenia organiczne (naskórek, tłuszcz, materia organiczna i inne) + ciepła woda stanowią idealne środowisko do namnażania się szkodliwych, lub wręcz niebezpiecznych dla naszego zdrowia mikroorganizmów. Zabrudzenia i zanieczyszczenia to również zagrożenie dla naszego jacuzzi i najważniejszych elementów jego wyposażenia – pomp, filtrów, dyszy czy samej powłoki niecki wanny spa.
Często zadajecie nam pytania jaki jest prawidłowy poziom pH i chloru w jacuzzi (czyt. dżakuzi)? Jakie pH powinna mieć woda w basenie? Ile chloru dozować do wanny spa lub basenu?
Jeśli chodzi o poziom pH wody kąpielowej (w basenie, balii lub ogrodowej wannie z hydromasażem), powinno ono utrzymywać się w optymalnym przedziale 7-7,4. Poziom pH poniżej 7 punktów może powodować podrażnienia naskórka użytkowników oraz uszkodzenia powłoki niecki naszego jacuzzi i korodowanie elementów wyposażenia. Z kolei przekroczenie górnej zalecanej granicy objawi się zmętnieniem wody i pojawianiem się osadów na niecce jacuzzi lub basenu.
Obecność chloru w wodzie kąpielowej to nic innego jak jej dezynfekcja. Biorąc pod uwagę jak ważne jest utrzymanie czystości wody, tak dla nas jako użytkowników, jak i samego jacuzzi lub basenu, regularne monitorwanie poziomu zawartości chloru powinno być naszym nawykiem. Pamiętajmy, że zarówno po tzw. szokowaniu wody chlorem, jak i po standardowym uzupełnieniu chloru, zanim ponownie zanurzymy się w przyjemnych ciepłych bąbelkach lub chłodnej wodzie basenu, poziom chloru powinien spać do 1,0mg. Wyższe stężenia chloru są niebezpieczne dla naszego zdrowia i kondycji wanny spa lub basenu.
Przypominamy również, że poza wymienionymi wyżej zabiegami uzdatniającymi naszą wodę, bardzo ważne są pozostałe zabiegi pielęgnacyjne i serwisowe, które przeprowadzamy regularnie, oraz te które przeprowadzamy przed rozpoczęciem nowego sezonu lub po jego zakończeniu.
Wychodząc na przeciw wątpliwościom i pytaniom – podpowiemy Wam jak profesjonalnie i co najważniejsze, skutecznie zadbać o wodę w Waszych jacuzzi ogrodowych (lub basenie z przeciwprądem), tak by beztrosko i bezpiecznie cieszyć się z uroku hydroterapii we własnej strefie wellness&spa.
W tym celu, podczas wizyty u jednego z naszych klientów, przygotowaliśmy praktyczny przewodnik, w którym krok po kroku przeprowadzimy Was przez najważniejsze punkty:
- pomiar poziomu pH wody w jacuzzi
- regulacja odczynu pH wody w jacuzzi
- pomiar stężenia chloru w jacuzzi
- regulacja stężenia chloru w jacuzzi
W materiale video znajdziecie również dodatkowe informacje dotyczące higieny i pielęgnacji wody w domowym jacuzzi, a także wyjaśnienie czym jest tzw. 'szokowanie wody’ i dlaczego woda w przydomowym jacuzzi zabarwiła się na zielono.
Kilkukrotnie wykorzystujemy w nim również pojęcie skimmera, którego definicję znajdziecie w naszym słowniku „jacuzzi”.
Zapraszamy do oglądania:
Zespół Center Spa